Yaşam akademisi Facebook
Yaşam akademisi Twitter
EN
Üye Girişi
Üye Ol
Please Wait
Lütfen bekleyin...

Haldun Dormen Hakkında

Eğitmen, yönetmen, oyuncu, yazar, çevirmen olan Haldun Dormen, 1928’de Mersin’de doğdu. Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı. Tiyatro eğitimini ABD'de Yale Üniversitesi’nde aldı. İki yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yaptı.
1957'de Dormen Tiyatrosu'nu kurdu.
1972'de tiyatrosunu kapatmak zorunda kalıp televizyona, yazarlığa ve hocalığa yöneldi. Aralarında Unutulanlar, Anılarla Söyleşi, Kamera Arkası, Dadı, Pop Star gibi programları yönetti.
Aynı yıllarda Milliyet gazetesinde Çeşitlemeler adlı köşesiyle gazeteciliğe başladı. Milliyet gazetesindeki yazılarını sekiz yıl sürdürdü.
80’li yıllardın başında Gencay Gürün'ün yapımcılığında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda 30 yıl kapalı gişe oynayan Lüküs Hayat'ı sahneye koydu.
Haldun Dormen dördü otobiyografik olan ("Sürç-ü Lisan Ettikse", "Antrakt", "İkinci Perde", “ Nerede Kalmıştık” ) beş kitap ve on iki oyun yazmıştır.
1997'de Yapı Kredi adına halen devam etmekte olan Afife ödüllerini başlattı.
Yaşamı boyunca iki yüz ellinin üstünde ödül kazanan sanatçı,1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
Dormen, 1959'da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir.
Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal Tiyatro Bölümü’nde ve Dormen Akademi’de ders vermektedir.650.oyunu ve 10.yılı tamamlayan ‘Kibarlık Budalası’ oyununda Mösyö Jourdain rolünü oynamaktadır.

Haldun Dormen Konuşmacısına Ait Etkinlikler

E-BÜLTEN ÜYELİĞİ


Bilgilendirme yazısını okudum,kabul ediyorum.

TWITTER

Copyright © 2015 YAŞAM AKADEMİSİ